Prebieha údržba systému!

Baktérie prospešné pre náš organizmus ?

Baktérie prospešné pre náš organizmus ?


Väčšina z nás pri pomyslení, že náš organizmus je osídlení miliónmi baktérií nijako neplesá. Skôr už rozmýšľa, aké antibiotiká mu zase nasadia. Ale nie je baktéria ako baktéria. Existujú také, ktoré sú pre naše telo veľmi prospešné a bez nich by sa nám žilo veľmi neľahko. Medzi tieto „dobré“ baktérie patria probiotiká. O tom aká je ich úloha dôležitá sa Vám pokúsime osvetliť v našom príspevku.
Asi 70% imunitného systému sa nachádza v tráviacom trakte. Vyskytuje sa tam približne 2000 druhov baktérií a tvoria asi 1,5 kg našej váhy. Pre úspešné fungovanie tráviaceho traktu sú nepostrádateľné. Tvorí ich črevná flóra – probiotiká a pre nich dôležitá v potrave prijímaná vláknina – prebiotiká. Pre- a probiotiká sú vhodnou alternatívou liečby pred mnohými endemickými a akútnymi ochorenia. Pod pojmom probiotiká sa rozumejú živé baktérie prospešné pre zdravie jedinca. Prebiotiká zase označujú zložky potravy, obsahujúce hlavne rastlinnú vlákninu, ktoré slúži ako substrát pre fermentáciu probiotických kultúr. Prípravky obsahujúce pre- a probiotiká sa označujú ako synbiotiká.
Obranyschopnosť organizmu sa vytvára do 12 roku života. Toto obdobie je veľmi dôležité na vybudovanie správnej črevnej mikroflóry. Vďaka tomu sa dá predísť alergiám, obezite a znížiť aj chorobnosť dieťaťa pred vstupom do kolektívu. Pre črevnú mikroflóru dieťaťa sú najprospešnejšie bifidobaktérie a laktobacili, ktoré stimulujú imunitu.
Rovnováhu črevnej mikroflóry môžu narušiť hlavne antibiotiká. Tie okrem tých „zlých baktérií“ kvôli ktorým tak trpíme zabíjajú aj tie prospešné telu lahodiace. Takže okrem boľavého hrdla, upchatého nosa Vás zrazu môžu zaskočiť aj hnačky alebo naopak zápcha, či iné tráviace problémy. Preto je vhodné so začínajúcou liečbou antibiotikami alebo minimálne po nej nasadiť doping aj v podobe probiotík alebo minimálne aspoň probiotických jogurtov (ale treba dať pozor či s danými antibiotikami sa môžu užívať mliečne výrobky). Na trhu je možné si vybrať z rôznych druhov probiotických kultúr. Ale ktoré sú pre Vás tie najvhodnejšie?
Najčastejšie používané sú:
Lactobacillus acidophilu LA-5 sa používa pri bolestiach žalúdka a proti hnačke.
Bifidobacterium lactis BB-12 je dobrý na imunitu a proti infekciám.
Lactobacillus rhamnosus je vhodný pri akútnych hnačkách, ktoré môžu spôsobiť až dehydratáciu.
Lactobacillus reuteri je vhodný pri problémoch s detskou kolikou.
Lactobacilus casei sa používa pri zápche a na zmiernenie intolerancie laktózy.
Bifidobacterium longum podporuje zlepšenie trávenia.
Bacillus clausii slúži na ochranu čriev pri liečbe antibiotikami.
V súčasnosti sa robia aj mnohé štúdie, kde sa skúma aj prospešnosť probiotík pri idiopatických črevných zápaloch ako sú Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Pre pacientov trpiacich týmito ochoreniami sú najvhodnejšie probiotické kultúry zložené Lactobacillus sp., Bifidobacterium sp., Saccharomyces buolardii. Tu je však nutné ešte pokračovať v štúdiách, aby sa určili dávky a zmesi konkrétnych probiotických kultúr.
Využitie probiotík sa javí aj ako veľmi sľubné v gynekológii a pôrodníctve, kde slúžia nielen na prevenciu ale aj doliečenie gynekologických infekcii. Liečebný efekt bol dokázaní pri bakteriálnej vaginóze, kde napomáhajú k návratu porušenej rovnováhy a obnove samočistiacich mechanizmov pošvy. Podávanie laktobacilov podávaných v závislosti od pH slúži ako prevencia pred vznikom dismikróbie, subklininckého zápalu a rozvoja klopitíd (zápalov pošvy). Sleduje sa aj význam probiotík pri možnostiach zabráneniu predčasnému pôrodu. Experimentálne štúdie dokazujú, že probiotiká by mohli byť alternatívou pre redukciu rizika prenosu HIV.
Len samé dobré a prospešné baktérie Vám želá Vaša
Lekáreň TM


Lekárnik odporúča