Prebieha údržba systému!

STAROSTLIVOSŤ O VLASY

Vlasy, korunka našej krásy
http://www.tm-lekaren.sk/…/doplnky-st…/vlasy-pokozka-nechty/
Vlasy, ozdoba a pýchy nejednej ženy či muža. Ale nie každý sa môže pochváliť hustou hrivou. Prečo to je tak? Niekedy za to môže genetická predispozícia, inokedy zdravotné problémy a stres. Často krát si vieme ale pomôcť aj samy, aby naša korunka krásy bola hustejšia, pevnejšia a lesklejšia.
Na našej hlávke sa nachádza približne 100 000-200 000 vlasov. Vlas rastie 3-5 rokov a po tom nasleduje fáza „oddychu“, ktorá trvá niekoľko týždňov a potom vlas vypadáva. Denne nám vypadne okolo 100 vlasov. Ak je to viac, nastáva problém. Vlasy zrednú a po čase kde tu sa môže objaviť aj plešinka. Nočná mora mnohých z nás. Za stratu vlasov môže byť zodpovedné geneticky podmienené vypadávanie vlasov, hormonálne zmeny, choroby štítnej žľazy a obličiek, stres, chemo – a radioterapia, kožné choroby, nedostatok vitamínov a minerálov a samozrejme náš vek, kedy s narastajúcim počtom rôčkov dochádza k poklesu vlasových folikulov.
Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré postihujú naše vlasy patrí androgénová alopécia. Postihuje mužov ako aj ženy bez výnimky. Ochorenie je podmienené genetickou predispozíciou a vekom sa zhoršuje. Jej pôvodcom je silný androgén dihydrotestosterén, ktorý vzniká pôsobením 5 α-reduktázy na testosterón. To má za následok, že sa vlasové folikuly zmenšujú a produkujú čoraz slabšie a kratšie vlasy. Ďalšie ochorenie je alopecia areata. Tu sa jedná o špecifické autoimúnne ochorenie, ktoré sa môže prejaviť na akomkoľvek ochlpenom mieste tela a môže viesť k úplnej strate vlasov a ochlpenia. Pri tomto ochorení nedochádza k poškodeniu vlasových folikoluv, takže po ústupe ochorenia je možná úplná obnova. Za stratu vlasov môže byť zodpovedná aj plesňová infekcia. Tinea capitis sa prejaví krátkymi lámavými vlasmi, šupinami vo vlasovej pokožke, a začervenaním. Najčastejším vyvolávačom ochorenia býva Trichophyton tonsurans, ktorý sa prenáša z človeka na človeka a Microsporum canis kde je prenos na človeka z mačiek a psov. V prípade týchto ochorení je vhodné vyhľadať odbornú pomoc lekára-dermatológa.
Pokiaľ sa jedná len o ľahší stupeň vypadávania vlasov a nestojí za tým nejaký zdravotný problém, vieme sa o riešenie problému postarať aj sami. Základom sú čisté vlasy a vlasová pokožka a šetrná úprava vlasov. Pomôže aj masáž vlasovej pokožky, kedy sa Vám pokožka lepšie prekrví a umožní tak lepší prístup živín. Siahnuť môžete aj po rôznych prípravkoch v podobe šampónov a sér na podporu rastu vlasov a zlepšenie lesku v lekárni. Dôležité sú aj vitamíny a minerály. Vitamín E je dôležitý pre krásny lesk vlasov. Odporúča sa 8-11mg v dennej dávke. Tento „vitamín mladosti“ okrem toho má protirakovinový účinok a zvyšuje aj oplodňovaniu schopnosť. Silné a odolné vlasy zabezpečí vitamín A, jeho potrebná dávka je 750 mg na deň, ale keďže dobrého veľa škodí, dajte pozor lebo vo vysokých dávkach je toxický. Za rozštiepené končeky je zodpovedný nedostatok vitamínov skupiny B. Vitamín C je dôležitý už len sám o sebe ako antioxidant, taktiež zabraňuje lámaniu vlasov a podporuje ich rast. Hebkosť, pružnosť a pevnosť nám zabezpečujú minerály ako sú selén, meď, zinok, kremík a železo. Muži by mali zaradiť do výživové doplnky s obsahom extraktu saw palmeto, ktorý má blahodarne účinky nie len na prostatu ale aj proti vypadávaniu vlasov. Pre zdravé vlasy sú potrebné aj aminokyseliny. Arginín simuluje rast vlasov kvôli svojmu vazodilatačnému účinku za čo je zodpovedný oxid dusný, čím dochádza k posilňovaniu vlasov stimulovaniu vlasových folikulov. Metionín dodáva vlasu síru, a tým sú zdravšie a lepšie vyzerajúce. Podobný účinok má aj cysteín. Zase cystín podporuje prirodzený rast vlasov a dodáva im pevnosť. Tyrozín je vhodný aj pri vypadávaní vlasov kvôli poruchám štítnej žľazy a stresu. Dodáva vlasom aj pokožke melanín. Taurín poskytuje síru potrebnú na rast vlasov a ich zdravý vzhľad a zabraňuje vlasovým folikulám pri odumieraní.
Vodou a slnkom skúšané vlasy môžu stratiť svoju silu a lesk letnom období. Aj doma si viete pripraviť zázračné masky na vlasy. No blond vlasy je výborná zmes šťavy z citróna v 300 ml vody alebo v odvare z harmančeka. Na jemné vlasy môžete použiť polovicu šálky piva, čajovú lyžičku slnečnicového oleja a jedno vajíčko. Po 15 minútach opláchnite. Na lesk sa odporúča aj jablčný ocot (2-3lyžice) rozmiešané v šálke vody a ním sa po umytí vlasy opláchnu. Proti vypadávaniu vlasov ešte možno použiť šťavu z umytých zemiakov. V masíruje sa do pokožky a nechá pôsobiť 15 minút. Pravidelná aplikácia zmierni vypadávanie. Na posilnenie je vhodné použiť aj zelený čaj, ktorý sa nanesie na pokožku a vlasy a pokojne aj po niekoľko hodinovom pôsobení sa opláchne. Toľko zase z babských receptov na pekné vlasy.
Vaša lekáreň TM


Lekárnik odporúča