Prebieha údržba systému!

VITAMÍN D

Vitamín D, ten ktorý nám tak často chýba

Vitamín D je vitamín, ktorý si väčšina z nás spája so zdravými kosťami, keďže je potrebný pre správne vstrebávanie vápnika. Ale málokto vie o jeho význame pre imunitný systém, neuromuskulárne funkcie či schopnosti ochrániť organizmus pred vznikom zápalov, rozvojom infekcii a nádorových ochorení ale aj pred prechladnutím a chrípkou.
Klasická úloha vitamínu D je v metabolizme vápnika a fosforu a tým jeho pozitívnym vplyvom na tvorbu zdravých kostí a zubov. Pri nedostatku u detí vzniká rachitída a u dospelých osteomalácia. Za vitamínom D sa skrývajú dve hlavne formy ergojalciferol (vit. D2) a cholekalciferol (vit. D3). Z nich v pečeni a obličkách vzniká biologicky aktívna forma kalcitriol. Výskumom sa prišlo na to, že nie vždy je dostačujúci prísun vitamínu D slnením a potravou. Nedostatok sa neprejavuje len vrozvojových krajinách ale aj v rozvinutých a môže vo veľkej miere za množstvo závažných ochorení.
Hlavným zdrojom vitamínu D je dostatočná expozícia slnečného žiarenia a prísun potravou. Potrava však zabezpečuje len 5 – 10% potrebnej dávky. Obsahujú ho morské ryby, v menšom množstve mäso, vaječný žĺtok, pečeň a mliečne výrobky.
Kalcitriol je schopný stimulovať resorbciu vápnika v obličkácha tým znižovať jeho vylučovanie močom. Jeho úlohou je zabezpečiť potrebnú koncentráciu vápnika pre tvrdé tkanivá. Neskôr sa zistilo, že hrá dôležitú úlohu aj v iných tkanivách, kde sa podieľa na mnohých životne dôležitých účinkoch pre organizmus. Ale to je možné len vtedy pokiaľ je v krvi jeho dostatočná koncentrácia zabezpečujúca absorbciu vápnika z potravy. Potom je možné presunúť vzniknutý kalcidiol (inaktívna forma) presunúť do iných tkanív, kde si bunky vytvoria aktívny kalcitriol.
Vitamín D posilňuje imunitný systém a aktivuje vrodenú imunitu. Jeho podávanie je nevyhnutné u ľudí trpiacich rôznymi poruchami imunity. Jeho deficit vedie k vzniku imunitných a zápalových procesov a taktiež k zvýšenej náchylnosti k autoimunitným ochoreniam (psoriáza, reumatoidná artritída. Skleróza multiplex, ekzémy). Pacienti s nízkou hladinou vitamínu D majú znížený počet buniek imunitného systému a sú častejšie unavení a chorí. Vitamín D je schopný regulovať rast a zánik malígnych buniek a angiogenézu (vývin nových ciev) v nádore a teda pôsobí antikancerogénne. Klinické štúdie potvrdili, deficit vitamínu D zvyšuje riziko vzniku rakoviny a jeho suplementácia môže výskyt tohto ochorenia význame znížiť. Vitamín D má aj vzťah k respiračným ochoreniam. Jeho deficit podporuje tvorbu prozápalovýchmediátorov a znižuje funkčnú kapacitu pľúc u astmatických detí. Doplnenie deficitu je spojená a remodeláciu dýchacích ciest a zvýšením výdychového objemu. Klinickými štúdiami bol aj dokázaný účinok na kardioaskulárny systém, kde pri nedostatku boli namerane znížené hodnoty HDL cholesterolu.
K deficitu vitamínu D môže dochádzať pri nedostatočnom pobyte na slnku a nedostatočnom príjme v potrave. Taktiež za to môžu aj genetické faktory. K nízkej hladine môže prispievať aj sedavý spôsob života a obezita. Ďalej malabsorbčné syndrómy ako sú celiakia, enterokolitídy alebo syndróm krátkeho čreva znižujú možnosť vstrebania vitamínu z čreva. Za jeho zníženie môže byť zodpovedný aj zvýšený prísun vlákniny.
Vitamín D možno doplniť úpravou stravovacích návykov, hlavne počas zimy keď nie je možné slnenie tak doplnením pomocou výživových doplnkov. Netreba však zabudnúť, že vitamín D patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch, preto je ho nutné užívať s jedlom resp. po jedle ktoré obsahovalo tuky.
Už od narodenia sa podáva deťom vitamín D a tu je taktiež dôležité správne dávkovanie. Detičkám sa zväčša podávajú 2 kvapky z lieku predpísaným pediatrom. Kvapky je nutné dať na lyžičku s mliekom, tak je zaistené, že dieťa dostane potrebnú dávku. Nikdy nedávajte kvapky do fľaše s mliekom, pretože dieťa nemusí celý obsah fľašky vypiť, prípadne liek môže priľnúť na steny fľašky a nemusí sa dostať do bruška bábätka.
Keďže vitamín D je dôležitý pre nás organizmus, nezabudnite sa ísť prejsť trošku na slniečko (ak nám to počasie dopraje) počas najbližších sviatkov a dobrá prechádzka aj prospeje plným bruškám od všakovakých vianočných dobrôt.
Vaša lekáreň TM


Lekárnik odporúča