Prebieha údržba systému!

Je to votrelec ?


Príšerky, ktorým je tento článok venovaný má asi 90% svetovej populácie. Vyzerajú tak, že slúžili iste ako inšpirácia do niekoľkých častí Aktov –X, či zopár hororových filmov. Za bežných okolností sú neškodné a náš imunitný systém si ich dokonale postráži a nažívame s nimi v mieri, bez toho aby sme o nich vedeli. Nebezpečenstvo pre nás nastáva až vtedy, keď získajú navrch kvôli narušenej rovnováhe v organizme, kedy v niektorých prípadoch môžu skončiť aj smrťou. Mnohí vnútorní paraziti sú tzv. tichí vrahovia, udržujú nič netušiacu obeť v pohodičke a v domnienke, že niečo také ako zákerný cudzopasník neexistuje.
Nepozvali sme ich k nám na návštevu, a predsa sú tu. Ako sa teda k nám dostali? Je niekoľko spôsobov možného prenosu. Nakaziť sa môžeme od iného človeka viac menej priamym kontaktom (sexuálne, či fekáliami), vlastným infikovaním, kde si ich vieme preniesť napr. z análneho otvoru pomocou ruky až do úst (hl. u detí), z matky na plod ešte počas pobytu v brušku, z bežných predmetov ako sú mobily, peniaze, kľučky,... Infikovať sa ľahko dá aj z pôdy, ktorá je kontaminovaná nakazenými výlučkami od ľudí a zvierat, nesmieme zabúdať na zle tepelné upravené mäso (tataráčiky, krvavé steaky, sushi) a zle umyté ovocie a zelenina a vyhnúť sa treba pitiu vody neznámeho pôvodu, ktorá môže byť kontaminovaná . Nákaza je možná aj od našich domácich miláčikov, hlavne tých, ktorí časť dňa trávia mimo bezpečnej zóny domu a bytu. Preto by sme nemali zabúdať na ich pravidelné odčervovanie.
Bežnými príznakmi napadnutia parazitmi sú chronická hnačka, alebo hnačka, ktorú môže spôsobiť zlé vstrebávanie jedla, chronická zápcha, vetry, nadúvanie, ťažkosti pri trávení (pálenie záhy, bolesti brucha a kŕče, hlieny alebo krv v stolici), opuchnuté oči a kruhy pod očami, horúčky, zápal pankreasu, nevoľnosť, strata energia, depresia, letargie, vnútorné zimnice a slabosť, škrípanie zubami. Odoberajú nám živiny z tela a naše telo hladuje. Parazity sú schopné pohybovať sa mäkkými tkanivami a kolonizovať rôzne orgány. Cestujúce larvy tak môžu vyvolať dráždivý kašeľ, akútnu bronchitídu, či astmu, pocit cudzieho telesa v hrdle. Vylučuj toxíny z do nášho tela, čo sa prejaví na našej pokožke ekzémami, svrbením, vypadávaním vlasov a alergiami.
Diagnostiku vám vie spraviť pri podozrení aj všeobecný lekár, netreba ísť za žiadnym špecialistom. Diagnostika pozostáva z 3 odberov stolice počas 3 dní, 3 perianálnych zlepov vykonaných ihneď po prebudení a odberu krvi.
Medzi najčastejšie vnútorne parazity patrí MRĽA DETSKÁ, ktorá je na tomto svete s nami už veľmi dlho a jej vajíčka boli objavené v skamenenej stolici ľudí z 8.tisícročia p.n.l. a v múmiách. Najčastejšie postihuje deti. Samička dorastá do 12 mm a mesačne vie vyprodukovať až 11000 vajíčok. V noci migruje z čreva ku konečníku kde nakladie vajíčka a potom opäť zalezie späť. Jej výlety spôsobujú značné svrbenie v okolí konečníka. Vajíčka sa stávajú nákazischopné už po 6tich hodinách. Okrem svrbenia sa môže prejaviť ich kolonizácia vo forme bolesti brucha, hlavy, hnačkami, nespavosťou.
ŠKRKAVKA DETSKÁ alebo je známa ako aj hlísta. Väčšie samičky vedia dorasť až do 20-40 cm. Majú veľký reprodukčný potenciál, kde dokáže samička vyprodukovať až 150 000-200 000 vajíčok denne, ktoré sú viditeľné len pod mikroskopom. Vyliahnuté larvy sa presúvajú do organizmu kde sa usídlia v pečeni, srdci a pľúcach. Z pľúc dokážu byť vykašľané a po prehltnutí infikujú aj tráviaci trakt. Sú schopné prejsť aj cez placentu a nakaziť nenarodené dieťa. Medzi prvé príznaky nákazy patrí nechutenstvo, kašeľ, vracanie a hnačky, bolesť hrudníka a horúčka.
PÁSOMNICA DETSKÁ je posledným z parazitov postihujúcich najčastejšie deti. Vyskytuje sa menej často, lebo jej hostiteľom sú hlodavce. Pásomnica je pomerne malá, má len 4 cm, ale pozostáva zo 100-200 článkov, pričom každý článok má 80-200 vajíčok. Pásomnica spôsobí hostiteľovi bolesti brucha, zvracanie, podráždenosť, únavu, bolesti hlavy. Naopak PÁSOMNICA DLHOČLÁNKOVÁ vie dorásť do 2-3 metrov. Najčastejšie ju spôsobuje konzumácia zle upraveného mäsa. Pásomnica dlhočlánková môže spôsobiť ochorenie cysticercosis. Vtedy býva napadnutý mozog a oči jej larvami. Ochorenie sa prejaví psychiatrickými problémami, zvýšeným vnútrolebečným tlakom – intrakraniálna hypertenzia a epileptickými záchvatmi. PÁSOMNICA BEZBRANNÁ až tak bezbranná nie je a dorastá do dĺžky 3-10 metrov.
ŠKÁROVEC ŠIROKÝ sa zaraďuje medzi najdlhšie pásomnice a dokáže dorásť až do 30 metrov. Má zložitý vývojový cyklus, potrebuje až 3 hostiteľov. U človeka sa príznaky prejavia bolesťou brucha, úbytkom hmotnosti a pri kolonizácii väčším počtom jedincov môže spôsobiť upchatie čreva. Tento záškodník má vyvinutú afinitu k vitamínu B12, preto ho pohlcuje celým svojím telom a dochádza k značným jeho stratám v organizme človeka. To sa prejaví anémiou, únavou, mravenčením v prstoch a závratmi.
MOTOLICA je parazit plochého tvaru majúci len niekoľko milimetrov alebo centimetrov. Známy je svojimi brušnými a ústnymi prísavkami. U nás sa vyskytuje vo forme močovej schistosomózy a črevnej schistosomózy. Medzi hostiteľom býva sladkovodný slimák. Po jeho opustení je larva schopná prejsť na človeka sliznicami alebo cez pokožku.
Pri vážnom podozrení je vhodné vyhľadať odbornú pomoc, ktorá vykoná patričné testy a nasadí cielenú liečbu už na konkrétne zisteného parazita. V prípade, že máte záujem len tak si spraviť doma takú malú očistu tela, aj v prírodnej lekárni sa dá nájsť množstvo byliniek, ktoré majú antiparazitárne účinky. Na prvom mieste stojí úžasná bylinka – cesnak. Je účinný proti vírusom, baktériám, hubám, parazitom. Viaže na seba ťažké kovy, pomáha ich vylučovať von z tela a je výborný odpudzovač krv cicajúceho hmyzu ako sú komáre, blchy a kliešte. Druhé miesto patrí pre čierny orech a jeho zelenej šupke so škrupinou. Škrupina sa používa na liečbu hubovitých infekcií a šťava zo zelených šupiek má antiparazitárny efekt. Je obľúbený pri čistení čriev a krvi. Tretie miesto patrí Paline pravej, ktorá je výborná na tráviace problémy a zároveň je tá pravá na črevné parazity. Dojčiace ženy sa jej však musia vyhýbať. Štvrté miesto patrí klinčekom, teda jeho oleju. Ten je schopný zneškodniť takmer všetky vajíčka ktoré zanechali parazity po sebe. Trojkombinácia paliny, čierneho orecha a klinčekového oleja preruší životný cyklus parazitov. Piate miesto je rezervované pre tymián, ktorý podporuje stimulovať prirodzené imunitné reakcie organizmu a tymianový olej sa používa pre svoje účinky na parazitov usídlených v čreve. Šieste miesto patrí oreganovému oleju, ktorý má účinky protiparazitické, protivírusové, antibakteriálne a antimykotické. Nemilosrdne ničí všetky črevné parazity. Na siedmom mieste je Koptis čínsky, ktorý so svojou účinnou látkou berberín je známy v čínskej medicíne pre svoju liečbu rôznych druhov infekcií, vrátane bakteriálnych, kvasinkových, parazitárnych a prvokov. Posledné miesto patrí „čiernemu“ medicínskemu uhliu. Má výrazný absorpčný potenciál a je schopný na seba naviazať toxíny produkujúce parazitmi. Je dobrý na prečistenie čriev. Len netreba zabúdať na obozretnosť a dostatočný odstup pri užívaní liekov, kde môže účinné látky na seba naviazať a spôsobiť ich neúčinnosť.
A jeden na záver :)
Viete ako sa zbaviť pásomnice?
Každý deň vypi mlieko a zjedz čokoládu.
Tento rituál opakuj 7 dní.
Na ôsmy deň si daj len mlieko.
Pásomnica vylezie a spýta sa: ”Čokoláda dnes nebude?”
Chytíš, priškrtíš, zneškodníš.
Všetko dobré a hlavne žiadnych nepozvaných návštevníkov Vám praje Vaša lekáreň TM